Jak správně vybrat rošt do postele


Rošt vybírejte ideálně společně s matrací, aby se k sobě hodily. Nebojte se investovat do polohovacího roštu. Pokud jste celý den na nohou nebo hodně sportujete, bude se vám lépe spát s vyvýšenýma nohama, možnost zvednutí hlavové části zase oceníte při čtení knihy nebo sledování televize. Odborníci tvrdí, že zatímco životnost matrace je max. 10 let (pak je třeba ji vyměnit především z hygienických důvodů), kvalitní rošt může vydržet i celý život. Rošt přebírá od matrace zatížení a rovnoměrně ho rozkládá. Pokud je matrace silnější, na rošt moc práce nezbyde, protože většinu váhy nese matrace sama. Velice důležitý bývá rošt zejména je-li matrace slabší než 10 cm. Rošt také odvádí vlhkost, čímž lůžko spolehlivě odvětrává. Při nedostatečném odvětrávání vzniká v matraci ideální prostředí pro roztoče a vznik plísní.

Rozměry postelových roštů:

Rošty se většinou vyrábí ve všech standardních rozměrech s možností prodloužené délky. Rošty jsou vždy vyráběny o 1 cm užší a o 4-5 cm kratší (tzn. že rošt 90x200 cm má skutečný rozměr cca 89x196 cm). Je to z toho důvodu, že výrobci roštů již předem počítají s postelovým kováním, které bývá umístěno na vnitřní straně postranic a čel postele, a aby se do postele rošt pohodlně vešel i s tímto kováním - této normy se drží všichni čeští a slovenští výrobci. Pozor ovšem na rošty např. z řetězců Ikea apod., tyto rošty nejsou standardizované pro české postele a nemusí tak do nich pasovat. U roštů nabízených v našem obchodě toto nemusíte řešit, neboť všechny námi nabízené rošty jsou standardizovány pro český trh. Většina výrobců roštů také umožňuje i zakázkou výrobu atypického rozměru roštu na přesný rozměr zadaný zákazníkem.

Typy postelových roštů:

Rošt může být laťový nebo lamelový - složený z pružných lamel (lamelový rošt).

Pevné laťové rošty se většinou vyrábějí ze smrkového dřeva a mohou být součástí některých levnějších smrkových postelí. Nejlépe se hodí pod pěnové matrace s vyšším jádrem nebo pod matrace s pružinovou kostrou či taštičkovými pružinami, protože ty se dobře tvarují. Mezery mezi laťemi nesmějí být větší než 4 - 6 cm, jinak může docházet k deformování matrace. Např. laťový rošt Masiv S v rámu 16 L.

Lamelový rošt je vhodný pro všechny typy matrací kromě pružinových a taštičkových. Co se týká ortopedických vlastnosí, tak lamelový rošt je rozhodně nejvhodnější. Díky pružným lamelám dokonale kopíruje tvar pod zátěží, pomáhá tedy udržovat páteř v optimální poloze a zároveň pomáhá prodlužovat celkovou životnost matrace.

ČÍM SE JEDNOTLIVÉ LAMELOVÉ ROŠTY MEZI SEBOU LIŠÍ:

Lamelové rošty se liší počtem lamel. Nejběžněji prodávanou variantou je rošt s 28 lamelami, z toho 5 lamel bývá v bederní části roštu zdvojených s možností nastavení tuhosti pomocí plastových posuvníčků. Středový textilní popruh u roštů zlepuje jejich celkovou stabilitu a napomáhá celkové lepší kompaktnosti s matrací. Dražší rošty mají 42 lamel - čím vyšší počet lamel, tím lepé dokáže rošt reagovat a přizpůsobovat se zátěži. Významný rozdíl u roštů ještě bývá v uchycení pouzder pro lamely v rámu roštu. U levnější lamelových roštů jsou kapsy pevně přichycené z vnitřní strany rámu roštu - rošt je tedy pružnější uprostřed a na krajích rošt pruží méně. Dražší lamelové rošty mají kapsy pružné a výkyvné, uložené nad rámem roštu - rošt je tedy stejně pružný po celé šířce lamel. Zároveň je tento typ roštu lépe odolný vůči jednorázové prudké zátěži (např. při prudkém dosednutí na kraj postele). 

Pevný lamelový rošt:

Pevný lamelový rošt se nedá polohovat, lamely jsou uchyceny v pevném rámu. Jedná se o nejběžnější a cenově nejdostupnější variantu postelového roštu.

Ruční polohovací rošt:

Ruční polohovatelný rošt je vhodný pro pěnové nebo latexové matrace, protože umí kopírovat jeho pozici. Polohovací rošt má zvlášť ruční polohování hlavy a zvlášť ruční polohování nohou pomocí textilních úchytů na konci roštu. Polohovací kování roštu má více poloh, umožňuje tedy polohování od nízké pozice až po vyšší napolohování. Ruční polohovací rošty neumožňují zdvihnutí hlavové části až do svislé polohy (rovný sed). 

Výklopné rošty pro postele s úložným prostorem:

Lamelové rošty také mohou být vyklápěcí (boční nebo čelní výklop) s pístovým mechanismem, což je vhodné k postelím s vnitřním vestavěným úložným prostorem. Čelní výklopný rošt se vyklápí od nohou a má funkci ručního polohování hlavy, někdy i nohou (dle typu roštu). Boční výklopný rošt se vyklápí z boku postele a umožňuje pohodlný přístup do celé plochy úložného prostoru, nemá polohování hlavy ani nohou.

Motorový rošt:

Motorové polohovací rošty jsou vhodné pro osoby, které vyžadují maximální komfort na lůžku anebo pro osoby méně pohyblivé, dlouhodobě ležící či upoutané na lůžko. Rošt polohujete pohodlně pomocí ovládače bez nutnosti vstát s postele (jako je to u ručně polohovacích roštů). Ovadač motorového roštu je většinou s motorem spojen kabelem a ovladač bývá zavěšen z boku na postranici postele, aby na něj uživatel bez problémů kdykoliv dosáhl. Výrobce Ahorn umožňuje za příplatek k motorovým roštů zvolit dálkové ovládání bezšňůrové. Motorový rošt umožňuje nejpohodlnější polohování a největší množství kombinací a poloh. Většina motorových roštů umožňuje napolohování hlavové části do svislého sedu.

........................................................................................................................................................................... 

Nenašli jste všechny požadované informace? Napište nám !

Telefonnická objednávka Postele-Ložnice