Jak správně vybrat postel


Výběr správné postelePostel pro průměrně vysokého člověka (175 cm) by měla být minimálně 195 cm dlouhá - obecně platí, že délka vaší postele by měla odpovídat výšce vaší postavy + 20 cm.Ideální výška lehací plochy postele je 45 - 60 cm. Platí, že ze zvýšené postele se vám bude lépe vstávat.  Při koupi nové postele myslete také na to, že pro pohodlné spaní potřebujete alespoň 80 až 100 cm široký prostor. Pokud vám vadí průvan, zvolte postel s čelem. Čelo postele před průvanem ochrání a dá se o něj také pohodlně opřít. V nohách postele není čelo tak důležité, v měnších ložnicích může naopak překážet.

Z JAKÉHO MATERIÁLU SE POSTELE VYRÁBÍ:

Materiál je nejdůležitějším vodítkem, kterého bychom se při výběru postele měli držet. Možná si řeknete, že nábytek je prostě nábytek, ale u postele je třeba si uvědomit, že to je "kus nábytku", který je neustále a dlouhodobě namáhán a vystavován zatěži - při každém sednutí, lehnutí otočení se na lůžku ..... 

Masivní dřevěné postele z tvrdých dřevin, jako je buk, dub a bříza se vyznačují nejvyšší pevností, odolností a dlouhou životností. Veškeré kování a spoje na posteli velmi pevně drží a není třeba se obávat, že se postel časem "rozviklá". Taktéž povrch materiálu je nejtvrdší. Povrch postele může být mořen na barevné odstíny (většinou se moří buk, bříza - dub se většinou nemoří) a dokončení bývá provedeno nejčastěji ekologickým, vodou ředitelným lakem, který chrání povrch postele a dodává materiálu neopakovatelný lesk a hladkost. Chceme-li dosáhnout čistě přírodního, strukturovaného povrchu, můžeme povrch ošetřit voskováním nebo olejováním. Tato porvrchová úprava zanechává povrch dřeva sametové hladký a je cítit přírodní struktura dřeviny. Je-li tato postel vyrobena z masivu o síle 3-4 cm, můžeme si bez nadsázky říci, že si kupujeme postel na celý život. 

Masivní dřevěné postele z měkkých dřevin, jako je smrk, borovice již nemají takovou pevnost, jako výše uvedené tvrdé dřeviny. Velmi zde záleží, jaká je síla masivního materiálu, výšky čel a postranic postele. Hlavní nevýhodou měkkých dřevin je jejich měkká struktura a při nešetrném zacházení hrozí větší riziko povrchových škrábanců či oděrek ve dřevě ( nehtem do měkké dřeviny uděláte rýhu). Postele z měkkých dřevin jsou poměrně levné a často se např. ze smrkového dřeva (právě kvůli jeho nízké ceně) vyrábí nábytek a postele pro děti, neboť se od takovéto postele neočekává tak dlouhá životnost. 

Lamino postele jsou nejlevnější variantou postelí. Na výrobu lamino postelí jsou používány lamino desky = tyto desky vznikají roztřískováním zejména jehličnatých dřevin (měkké dřevo) a jejich následným lisováním s příměsí lepící složky, povrch takto zpracováné desky je následně potažen fólií, která imituje dřevěný povrch. Kvalita použitého lamina se může velmi výrazně lišit (některé lamino je "řidší", některé lamino může obsahovat větší podíl formaldehydu v lepících složkách a může to být z nábytku cítit - bývá u nejlevnějšího nábytku dováženého z Číny). Nevýhodou je, že kvalitu použitého lamina pohledem nepoznáte a vše ukáže až čas. Při koupi lamino nábytku doporučujeme vybírat od českých výrobců, kteří většinou nakupují lamino desky od renomovaných evropských dodavatelů, kde výše uvedená rizika nehrozí.

Od lamino postele nelze očekávat dlouhou životnost, jako je tomu u postele masivní, obvykle se pohybuje mezi 6-10 lety. Postele z lamina nejvíce trpí ve spojích (čela - postranice) a po několikaletém užívání se pevné spoje vyvyklají a již nejdou dotáhnout (každodenní námahou materiálu se ve spoji vytvoří větší otvor a šrouby v něm již nedrží). Další nevýhodou jsou na laminu nalepené hrany - především na vrchní straně postranic, které jsou nejvíce namáhány při sedání na lůžko a vstávání z něj a po čase mají tendence se odlupovat. Výhodnější je použití narážecích plastových ABS hran, které se neloupou. Výhodou lamina je snadná údržba povrchu postele, stálobarevnost a nízká cena. 

Dýhované postele jsou kombinací dřevotřískového a masivního materiálu. Z dýhy jsou většinou vyráběny moderní postele a jsou používány tropické či exotické dýhy a vzácné dřeviny, ze kterých celomasivní postele nelze vyrábět z důvodu velice vysoké ceny. Základem dýhované postele je dřevotřísková deska - složení viz lamino deska, s tím rozdílem, že na povrch dřevotřísky je nalepena tenká vrstva masivního dřeva = dýha, o tloušťce obvykle 0,6 - 0,8 mm. Stejně jako u masivního dřeva je nutno povrch dýhy upravit a to lakováním vodou ředitelným, ekologickým lakem.   Na pohled dobře zpracovanou dýhovanou postele nerozeznáte od celomasivní postele a výhodou je možnost použití tropických a exotických dýh, jako je např. zebrano, wenge, americký ořech, mahagon, eben a mnoho dalších dřevin, u kterých by se při výrobě celomasivu cena postele vyšplhala na desítky až statisíce. Oproti celomasivu je cena dýhovaných postelí nižší, v porovnání s laminem je cena o něco vyšší. Nevýhodou dýhovaných postelí může být jejich nižší pevnost ve spojích, ale díky použití dýhy je celková pevnost o něco lepší díky celkové lepší kompaktnosti dýhovaného materiálu. 

POSTELE DLE FUNKCE:

Ceny se u většiny postelí uvádějí bez matrací a roštů, aby si zákazník mohl vybrat příslušné vybavení, které bude vyhovovat jeho osobě a požadavkům. Například polohovatelný rošt je výhodný pro čtení nebo pro zajištění lepšího krevního oběhu vyvýšením nohou. Přestože trendem jsou spíše lehké a vzdušné postele, kde máme možnost volby matrace a roštu, stálicí na trhu jsou postele celočalouněné, kde je matrace pevně spojena s lůžkem. Čalouněné postele se ale hůře udržují a nejsou moc vhodné pro alergiky. Na druhou stranu jejich výhodou bývá cenová dostupnost. 

Velkým hitem jsou i celomasivní postele s úložným prostorem a výklopnými rošty, což je nezanedbatelné především v malých bytech, kde jsou malé ložničky a je potřeba více prostoru pro ukládání běžných věcí, které už se nikam nevejdou. Postele s úložným prostorem najdete zde.

Neměli bychom zapomínat ani na rozkládací postele, které jsou ideálním řešením do garsonek, malých bytů bez ložnice či dětských a studenstkých pokojů. Ve složeném stavu rozkládací postel slouží jako pohodlná pohovka či sedačka, zárověň může být použita jako pohodlné jednolůžko a v rozloženém stavu dostáváme komfortní dvojlůžko, které plně nahradí klasickou manželskou postel. Součástí rozkládací postele bývá často i úložný prostor ve formě "péřáku" v zadním čele nebo zásuvky pod postelí. Ideální je zvolit rozkládací postel z celomasivního materiálu (ideálně buk), protože u rozkládací postele jsou všechny mechanické spoje namáhány mnohem více a intenzivněji, než u postele klasické, nevyplatí se zde šetřit. Velmi doporučujeme celomasivní bukové rozkládací postele z řady DUO, které jsou vyrobeny z tvrdého masivního bukového dřeva a je tak zaručena velmi dlouhá životnost postele a celková manipulace při rozkládání a skládání postele je velmi snadná.

Na závěr zbývá dodat, že pro plnohodnotný spánek by měla být postel v ložnici vhodně umístěna, neměla by být v blízkosti topení. Pokud je vaše ložnice menších rozměrů, snažte se umístit postel tak, aby topné těleso nebylo u vaší hlavy. Čerstvý vzduch podporuje relaxační účinky spánku, proto ložnici dostatečně větrejte.

........................................................................................................................................................................... 

Nenašli jste všechny požadované informace? Napište nám !

Telefonnická objednávka Postele-Ložnice