KTERÉ DŘEVO JE OPRAVDU TVRDÉ A KTERÉ NE?


Každý alespoň jednou v životě snil o posteli z pořádného dřeva. Ale jek vlastně takové pořádné dřevo vypadá? Jak poznat, jestli je Vámi vybraná postel opravdu pevná nebo je to jen další polínko do kamen? Pojďme se na to mrknout z té odbornější stránky.

Jaké dřeviny výrobci nejčastěji používají?

Postele z masivního dřeva nemusí být vždy tak odolné, jak se na první pohled zdá. Jedním z nejdůležitějších kritérií je právě volba správného druhu dřeva. V současnosti se postele nejčastěji vyrábí z těchto dřev:

  • Smrk
  • Borovice
  • bříza
  • Buk
  • Dub
 

Ano. Mnozí mohou oponovat, že viděli postel také z ořechu, mahagonu apod., ale vězte, že v takové případě se zcela jistě jedná o dýhovanou postel, která je jen o krůček pevnější než postel z klasického lamina. Celomasivní postel z takovýchto dřevin by se vzhledem k ceně těchto materiálů pohybovala někde nad hranicí 50 - 60 tisíc bez roštů a úložného prostoru.

Vraťme se ale k našemu výběru. Pokud sháníte postel pro malé dítě, tak si určitě vystačíte s klasickou smrkovou postelí. Pro dospělého člověka to však nebude to pravé, jelikož smrk je jednou z nejměkčích dřev pro výrobu postelí a nábytku vůbec. Pevností je srovnatelné maximálně tak s postelí z lamina. Borovice, ačkoliv je na tom o trochu lépe s objemovou hmotností (hmotnost dřeva na m3), tak co se týká pevnosti, si se smrkem moc nezadá. Není samozřejmě pravda, že by každá smrková postel byla špatná. U borové i smrkové postele hodně záleží na zpracování, výběru materiálu a celkové konstrukci postele.

Víc, než jen základ

Podstatně lepším a houževnatějším materiálem pro výrobu postele je bříza. Dřevo břízy je v přírodním provedení velmi světlé, má vysokou hmotnost a hustotu dřeva. Z toho také vychází poměrně vysoká tvrdost. Jedinou nevýhodou je horší dostupnost březového dřeva a proto se postele z břízy vyrábí především v provedení cink (parketový vzhled). Tento typ zpracování má své výhody i nevýhody. Výhodou je téměř nulové riziko vnitřního pnutí dřeva a tím vznik prasklin nebo kroucení dřevěných desek. Nevýhodou je především absence plynulé kresby dřeva. Ne každý výrobce nabízí postele z tohoto dřeva, ale taková postel Vám bude věrně sloužit po mnoho let.

Co je tedy optimální volbou?

Nejběžnější dřevinou pro výrobu nábytku je bez pochyby bukové dřevo. Buk jednoznačně patří mezi tvrdé dřeviny a postel z tohoto materiálu jistě splní Vaše očekávání pro pevné a stabilní lůžko. Mimoto je bukové dřevo velmi houževnaté a odolné vůči namáhání, což také dokazuje jeho použití při výrobě ohýbaného nábytku. Dostupnost tohoto dřeva je v našich podnebních podmínkách velmi dobrá, a proto je i cena bukových postelí příznivější, než u jiných dřevin jako je již zmiňovaná bříza nebo dub. Velmi elegantním příkladem je např. postel Verona.

Když luxus, tak dub

Nejtvrdší dřevinou, která se běžně používá pro výrobu masivního nábytku, je dub. Dubové dřevo je nejen velmi pevné, ale má také pěknou a výraznou texturu dřeva. Tento materiál byl velmi oblíbený v 90. letech minulého století a dnes se tento materiál v přírodním lakovaném nebo olejovaném provedení opět těší oblibě zejména v moderním interiéru. Posuďte sami: postel Brita, postel Mamma – kombinace s dýhou.

Věříme, že Vám tento článek pomůže v lepší orientaci v naší nabídce postelí a přejeme klidné a pohodlné spaní.

.......................................................................................................................................................................................................................... 

DOPORUČUJEME: