Proč nabízíme pouze kvalitní postele z tvrdého dřeva a rozdíl v postelovém kování

 

Proč tedy nabízíme pouze kvalitní postele z tvrdého dřeva? Jednoduše proto, že vydrží. Každý, kdo kupuje postel, doufá, že je to investice, kterou v nejbližších letech nebude muset opět řešit. Ale je tomu tak doopravdy? Udělejme si takový průřez tím, co se na českém trhu v dnešní době nabízí.

Konkurence je veliká, nabídek mnoho a prodejen na internetu ještě víc. Proto je pro mnohé velice těžké ustát konkurenční boj a tak začne přetahovaná o cenu. Všichni se snaží hlásat, že jejich cena je ta nejlepší, ale vždy je to něco za něco. Šetří se na materiálu, na složitosti opracování, ale také na použitém spojovacím kování, které může mnohdy hrát klíčovou roli v životnosti celé postele. Začněme tedy tím nejjednodušším.

1) Dlouhé vruty skrz čelo do postranice

Z hlediska výroby nejjednodušší, ale také nejméně pevné spojení. Vrut prochází čelem postele a je zašroubován do předvrtaného otvoru v bočnici postele. Velkou nevýhodou je, že vrut prochází do dřeva podélně s jeho letokruhy a vlivem zátěže se snadno uvolní. Také demontáž a opětovná montáž značně oslabí pevnost spojení vrutu se dřevem. Nejčastěji se používá u velmi levných lůžek z měkkého např. smrkového dřeva, což samo o sobě vypovídá o kvalitě výrobku.

2) Šroub s kovovým protikusem skrz čelo postele

Toto spojení je, co se týká pevnosti na tom o něco lépe, jelikož bočnici s čelem navzájem drží 2 kovové díly, které jsou v sobě zašroubované. V případě potřeby lze kování dotáhnout a tím odstranit vzniklé potíže s vrzáním postele apod. Nicméně obě tyto spojení jsou z čela na pohled viditelné a značně kazí celkový dojem z výrobku. Často používané u smrkových nebo borových postelí.

3) Zahakovací kování

Stále poměrně levná a léty odzkoušená metoda spojení, které se v oblasti ložnicového nábytku v různých modifikacích využívá již desítky let. Výhodou tohoto spojení je stálé dotahování během zatížení lůžka. Jedná se o takový kompromis mezi cenou a kvalitou a lze jej nalézt u levnějších postelí z masivního, nejčastěji bukového dřeva.

Kování má však omezenou životnost a po pár letech může dojít k mírné deformaci protilehlých plechů. Výhodou však je nízká cena a výměna takového kování je otázkou cca 200 Kč za nové kování a 1 hodinky času. Potom máte opět na pár let vystaráno. Někteří výrobci používají toto kování také u postelí z lamina. Zde je ovšem jeden zásadní rozdíl. V případě, že kování doslouží, nelze jej vyměnit za nové. Otvory po vrutech se při vyšroubování vydrolí a nové kování nelze zašroubovat do stejných otvorů. Takovou postel nezbývá než vyhodit a pořídit novou.

4) Skryté šroubovací kování

Pokud vybíráte postel, která už má ledacos vydržet a není to pouze na pár let, poté doporučuji sáhnout o něco hlouběji do peněženky a investovat do postele z tvrdého dřeva s kvalitním šroubovacím kováním. Výhodou je vysoká pevnost spojů a zároveň možnost dotažení v případě potřeby. Vše je obvykle provedeno tak, aby to nenarušovalo vnější design postele a zároveň poskytlo možnost demontáže a následné opětovné jednoduché montáže bez ztráty pevnosti lůžka. Někteří výrobci jej také doplňují dřevěnými vodícími kolíky, které zvyšují stabilitu a pevnost celého spojení. Vzhledem k vyšším nárokům na výrobu se tento způsob spojení používá u kvalitnějších postelí z tvrdého dřeva (buk nebo dub), které Vám poskytnou bezpečné užívání po dlouhou řádku let. Kvalitní postele v tomto provedení naleznete např. u výrobců Vykona nebo Kolacia Design.

Ale pozor! Použití tohoto kování u postelí z dřevotřísky nebo lamina má také svá omezení. Závitové tyčky jsou přichyceny v závrtných maticích, které se vlivem namáhání v měkkém materiálu postupně uvolňují a časem (cca 5-8 let podle zacházení, někdy i dříve) přestanou plnit svou funkci. Jak jsem již zmínil, postel z lamina tak snadno opravit nelze a opět nezbývá, než běžet do obchodu pro novou postel.

A rada na závěr? Nelze hledět pouze na materiál ani pouze na použité spojovací kování. Úspora v kterémkoliv z těchto aspektů může vést k nenávratnému poškození postele a tím i ke starostem se sháněním nové postele. Kvalitní postel z tvrdého dřeva přežije levnou konkurentku několikanásobně krát a nakonec zjistíte, že jste si tak ušetřili spoustu času, pěněz a starostí se sháněním nové postele.

Vybírejte pečlivě a nakupujte s rozvahou :-)