Jak správně vybrat matraci

 

Při výběru matrace je třeba myslet především na svá záda. Páteř má mít ve spánku oporu v co možná největších plochách a povrch má být měkký, ale zároveň pevný, aby byl zajištěn dobrý krevní oběh. Pokud se do matrace při ulehnutí zaboří rameno a bok tak hluboko, aby byla páteř ve vodorovné poloze, máte správně tvrdou matraci. 

Příliš měkká matrace

Páteř se ohýbá do oblouku stejně jako ve vysutém lůžku. Prostory mezi obratli jsou jednostranně tlačeny a nemohou přijímat žádné tekutiny, nutné pro jejich regeneraci po celodenním zatížení.

Příliš tvrdá matrace

Podepírá naše tělo jen v několika místech - cévky jsou nadměrně stlačeny, což zabraňuje správnému oběhu krve a způsobuje např. strnulost u nohou. Tento typ matrace se nehodí zejména pro starší osoby a pro všechny, kdo mají problémy s krevním oběhem. Při dlouhodobějším užívání může dojít k deformaci páteře.

Matrace s vhodnou tvrdostí

Musí v co největší míře odlehčovat páteř a musí umožnit páteři přirozené lehké ohnutí do tvaru písmene "S" v poloze "naznak" a přímé čáry v poloze "na boku". Tím se páteř a svalstvo odlehčují a prostory mezi obratli se mohou naplnit tekutinou a zregenerovat se. Obvykle platí, že čím je větší hmotnost spáče, tím by matrace měla být tuží (větší váha = více se do matrace zaboří). Ženy zpravidla preferují měkčí nebo středně tvrdé lůžko, muži většinou preferují o něco tvrdší lůžko než ženy.  

Pro miminka do malé postýlky vybíráme tvrdší podložku, pro batolata a děti, které již chodí volíme matraci dle jejich váhové kategorie, tzn. nemělo by se dítě do matrace bořit, ale zároveň dbáme na to, aby pro něj matrace nebyla příliš tvrdá a nedocházelo tak k deformaci vyvíjející se páteře. Ideálně vybírat z matrací s označením SOFT

Pro teenagery vybíráme matrace dle váhové kategorie, taktéž pro muže a ženy. Vždy je to ale především pocitová záležitost a každý z nás může mít jiné preference na pohodlné lůžko.

MATERIÁLY:

Většina zákazníků se v současné nabídce matrací a materiálů velmi těžko orientuje, pokusme se tedy alespoň orientačně naznačit, jaké materiály jsou pro koho vhodné :-)

PUR pěna:

Jedná se o polyuretanovou pěnu (= zkratka PUR), je to základní materiál pro výrobu těch nejlevnějších matrací. Matrace z PUR pěny bývají většinou spíše tvrdší a často se vyrábí v kombinaci s jádrem z pojené (někdy se uvádí "drcené") RE pěny - což jsou malé kousíčky PUR pěny, které jsou nasekané nadrobno a slepené k sobě - používají se pouze do jádra matrací, nikoliv na ložnou plochu matrace. Na většinu matrací z PUR pěny výrobci poskytují záruční dobu 2 roky. Doporučené uložení na lamelový, příp. laťový rošt. Matrace z PUR pěny bývají nejlevnější a jsou spíše tvrdé. Nepotřebujete-li tedy žádný extra komfort a nechcete-li do matrace investovat moc peněz, vybírejte z kategorie PUR pěn.

Studená pěna (HR pěna):

Studená pěna je vzhledově i dotykově velmi podobná PUR pěně, ale je zde velký rozdíl v jejich mechanických vlastnostech. Studená pěna nestudí, jen je vyráběna studeným procesem - odtud ten název. Díky odlišné výrobní technologii se vyznačuje větší pružností a přizpůsobivostí, lépe se tvaruje, je vzdušnější a lépe odvádí vlhkost z matrace, má delší životnost než PUR pěna. Matrace mohou být vyrobeny celé ze studené pěny, často se vyrábí v oboustranné variantě, tzn. jedna strana matrace je měkčí, druhá strana matrace je o něco tvrdší. Studená pěna se také často používá do komfortnějších matrací v kombinaci s línou pěnou nebo s gelem. Někteří výrobci mají svou vlastní patentovanou technologii na výrobu studených pěn, výrobce Tropico např. používá název Flexifoam® a výrobce Purtex používá název Coolflex®. Doporučené uložení na lamelový rošt. Chcete-li tedy matraci o něco vzdušnější a pohodlnější, s delší zárukou (často bývá 5 let), vybírejte ze studené pěny.

Paměťová pěna (visco pěna, viscoelastická pěna, líná pěna, termoaktivní pěna):

Paměťová pěna je špičkou v oblasti materiálů pro výrobu matrací. Tento unikátní materiál dokáže reagovat nejen na zatížení, ale tvaruje se teplem, které vydává lidské tělo při spánku. Dokonale tak rozkládá váhu spáče po celé ploše matrace, aniž by docházelo ke zpětnému protitlaku na páteř a na klouby. Tento materiál je velice šetrný a právě pro své termoaktivní schopnosti je doporučován lidem, kteří mají problémy s bolavými zády, s páteří, s klouby. Absolutní špičkou na trhu jsou potom matrace z vysokoobjemové paměťové pěny (např. matrace Curem), které při ležení vyvolávají pocit "beztíže" a dokáží se přizpůsobit jakékoliv váhové kategorii až do 140 kg.

U matrací z paměťové pěny se často používá jako základ studená pěna, která zajišťuje celkovou pevnost matrace a na ložných plochách je použita vrstva paměťové pěny, která poskytuje vysoké pohodlí a má výše uvedené unikátní vlastnosti. Obvykle bývá na ložné ploše vrstva líné pěny o výšce 4-5 cm, u těch dražších matrací (a samozřejmě komfortnějších) bývá vrstva líné pěny 9 a více cm. Lidé, kteří se na lůžku více potí mohou mít na líné pěně pocit, že je více hřeje (především v létě, když je teplo). Pro tyto osoby tedy doporučujeme tedy vybírat oboustrannou matraci v kombinaci studená pěna / paměťová pěna. Doporučené uložení na lamelový rošt. Záruční doba bývá u našich dodavatelů zpravidla 5-10 let. Požadujete-li pro sebe maximální pohodlí a komfort, anebo máte ortopedické potíže, rozhodně doporučujeme matrace z paměťové pěny.

Gelové matrace:

Gelové matrace bývají nejčastěji vyrobeny z kombinace studené pěny a gelových segmentů a vyrábí se v tužší i v měkčí variantě. Gel se vyznačuje skvělými termoregulačními vlastnostmi a dokáže udržovat optimální teplotu na lůžku (dokáže odvádět nahromaděné přebytečné teplo a naopak v chladu dokáže teplo kumulovat). Zároveň se vyznačuje skvělými mechanickými vlastnostmi (je téměř nezničitelný) a 3D efektem a dokáže se perfektně tvarovat. Gelový materiál je vhodný pro alergiky, neboť kolonie roztočů v tomto materiálu neumí přežívat (pro "náročně alergiky" doporučujeme matraci Technogel Royal, kde je gel kombinovaný s přírodní BIO technologií Greenfirst, která poskytuje 100% ochranu před roztoči).

Společnost Geltech ke svým gelovým matracím vyvinula i speciální termoregulační potahy Intense for man - tedy potah pro muže, který dokáže odvádět nahromaděné teplo a ochlazovat tělo spáče (je známo, že muži se na lůžku většinou více potí) a potah Intense for woman - potah pro ženy, který obsajuje výtažky z chilli papriček a dokáže tělo spáče příjemně zahřívat (ženám bývá na lůžku častěji chladno). Doporučené uložení na lamelový rošt. Záruční doba na proležení zpravidla bývá u našich dodavatelů 5-10 let. Chcete-li tedy něco extra pohodlného a paměťová pěna vám nevyhovuje, nebo máte pocit, že Vás zahřívá? Nezoufejte a zkuste gelové matrace.

Latexové matrace:

Latex je přírodní materiál, latexové matrace bývají ale většinou vyráběny z kombinace přírodního a yntetického (umělého) latexu. Latex má výborné antialergické vlastnosti a je proto vhodný i pro alergiky. Latexové matrace se vyznačují výbornými ortopedickými vlastnostmi a mají dlouhou životnost. Latexový materiál je sám o sobě neprodyšný a proto bývá vzdušnost jádra latexové matrace zajištěna pomocí odvzdušňovacích kanálků. Latexové matrace bývají spíše měkké, někdy bývají vyztuženy kokosovou deskou, aby bylo jádro matrace pevnější. Doporučené uložení na lamelový rošt. Záruční doba bývá zpravidla 3-5 let. Máte-li rádi pohodlné a spíše měkčí lůžko, máte ortopedické problémy anebo jste alergik, doporučujeme latexové matrace.

BIO pěny:

BIO pěny jsou vyráběny z přírodních materiálů, především z rostlinných olejů skočce, sóji nebo z výtažků Aloe Vera. Bio pěna může být jak BIO PUR pěna, tak BIO studená pěna nebo BIO paměťová pěna - největší společnou výhodou BIO pěn je delší životnost a antialergické vlastnosti - matrace jsou tedy vhodné pro alergiky. Za zmínku stojí především řada matrací Greenfirst® od českého výrobce Purtex. Greenfirst® je francouzská patentovaná technologie, která zaručuje 100% likvidaci kolonie roztočů. Purtex jako jediný výrobce využívá technologii Greenfist® i v pěnách, nejen v potahu matrace. Matrace jsou tedy vyrobené z BIO materiálů a zároveň jsou 100% vhodné pro alergiky. Použité materiály jsou natolik kvalitní, že na ně výrobce poskytuje záruku 10 let. Jste-li alergici, trpíte atopickým ekzémem anebo jen chcete mít matraci z přírodních materiálů, vybírejte z BIO pěn a z matrací značky Greenfirst®.

Taštičkové a pružinové matrace:

S pružinovou matrací se asi každý z nás setkal, především dříve byla tato technologie velmi rozšířená. Výhodou pružinových matrací je jejich velká vzdušnost (vzduch může mezi pružinami velmi dobře cirkulovat a odvětrávat tak matraci), tím je ovšem výhodám konec. Nevýhodou pružinových matrací je pouze tenká vrstva pěny na ložné ploše, tato tenká vrstva se velmi rychle proleží a pružiny jsou potom "cítit" a mohou tlačit. Další nevýhodou je, že při každém pohybu a otočení se "hýbe celá matrace". O něco lépe je na tom taštičková matrace, kde je každá pružina uložena samostatně a reaguje tak na zátěž zvlášť. Taštičková matrace již může být členěna do anatomických zón, má lepší ortopedické vlastnosti a je dobře prodyšná. Na ložné ploše pružinových a taštiškových matrací může být užívána studená pěna, PUR pěna i paměťová pěna. Tyto matrace nelze polohovat, nejsou tedy vhodné pro polohovací rošty. Doporučené je uložení na pevnou desku nebo na laťový rošt (nedoporučuje se umístit na lamelový rošt).

A co když mě bolí záda?

Pokud Vás bolí záda, klouby nebo máte ortopedické problémy, bude pro Vás vhodná matrace z paměťové pěny. V porovnání s ostatními materiály, mají viscoelastické materiály jedinečné tvarovací schopnosti a díky svým termoaktivním vlastnostem podpírají tělo tak, že nedochází ke zpětnému protitlaku na klouby, na páteř a materiál tak přináší maximální úlevu a možnost regenerace a odpočinku pro celé tělo v jeho přirozené, anatomicky správné poloze.

A co když se hodně potím?

Pro osoby, které se nadměrně potí, doporučujeme matrace s ventilační 3D mřížkou v kombinaci s funkčním potahem. Ideální je např. matrace Salma Bio Greenfirst®, která s sobě spojuje antialergické vlastnosti BIO pěny v kombinaci s technologii Greenfirst®, má velmi prodyšné a nelepená jádro s vlnkovaným prořezem, kudy může skvěle cirkulovat vzduch a nejdůležitější součástí této matrace je 3D mřížka na povrchu ložné plochy matrace = jedná se o unikátní tkaninu, která se ani při zátěži "neslehne" a stále tudy může cirkulovat vzduch a ochlazovat tak povrch matrace a odvádět nahromaděné teplo a vlhkost. Pro super vzdušnou matraci je možné zvolit i potah s ventilační 3D mřížkou = po obvodu matrace je umístněna mřížka, která odvádí nahromaděné teplo a vlhkost ven.

Zónování matrací:

Matrace bývají zónově rozdělené, nejčastěji do 5 nebo do 7 anatomických zón. Co to znamená? Každá část matrace (= zóna) má jiné vlastnosti, které bývají odlišeny buď rozdílnou profilací v jádru matrace nebo odlišnou profilací na ložné ploše matrace, např. v ramenní oblasti potřebujeme matraci více změkčit, aby se rameno při spánku na boku do matrace lépe "zabořilo" a páteř byla udržována v optimální poloze. Pro maličké děti je ideální vybírat matraci buď bez zónování anebo se zónováním uvnitř jádra matrace (ne na ložné ploše). 

JAK O MATRACI PEČOVAT:

Téměř všechny matrace dnes nabízejí snímatelný a pratelný potah na 60°C, který zadrží většinu potu a prachu. Pro matraci je kvalitní odvětrávání velice důležité, protože pokud se matrace neodvětrává, může začít zevnitř plesnivět. Některé potahy jsou navíc funkční, tzn. fungují společně s jádrem matrace, např. odvádějí vlhkost, pomáhají regulovat teplotu těla nebo mají hypoalergenní funkci. Pokud snímatelný prací potah chybí, dá se nahradit matracovým chráničem, který je možné prát. Potah doporučujeme alespoň 1-2x ročně vyprat a nechat matraci vyvětrat. 

Cca 1x za 3-4 měsíce by se matrace měla otočit, buď hlava - nohy, pokud má stejou tuhost na obou stranách, tak otáčejte tak, aby se spodní část dostala nahoru. Lépe se z ní tak odvětrá vlhkost a rozloží se únava materiálů. Otáčením matrace prodloužíte její životnost. V průběhu noci vypotíme až 5 decilitrů potu, který zmizí v prostěradle a matraci. Proto je dobré matraci chránit ještě podložkou či matracovým chráničem, který absorbuje vlhkost a který můžete kdykoliv vyprat v pračce. ...........................................................................................................................................................................

Nenašli jste všechny požadované informace? Napište nám !

Telefonnická objednávka Postele-Ložnice