JAK SPRÁVNĚ zvolit výšku matrací k vysoké posteli

 

Jak správně zvolit výšku matrací k vysoké posteli

Jedna z otázek, kterou jste si při výběru postele či matrací určitě položili, se netýkala jen vhodného materiálu nebo barvy postele, ale také výšky. A věřte, že odpověď není tak docela snadná.

Při výběru postele, matrací či roštů by nedílnou součástí rozhodování měla být také praktická stránka věci. Správná výška lehací plochy Vám totiž může velmi usnadnit vstávání z postele i ulehání na lůžko. A týká se to nejen starších uživatelů, kteří mají obvykle problém s klouby a potřebují více pohodlí, ale i nás pracujících. Každý jistě ocení trochu komfortu navíc, ale kde je ta správná hranice?

Faktory, které výšku postele ovlivňují

V současné době není žádný problém sehnat postel výšky 50 cm a k tomu extra vysoké matrace výšky 30 cm. Když k tomu přidáme nějaký ten luxusnější rošt a na matraci top z paměťové pěny, tak se hravě dostaneme klidně i na 75 cm výšky. Ale komu by se chtělo shánět k posteli žebřík?

Důležitým faktorem výběru by měla být samotná výška uživatele.  V případě velkého rozdílu výšky partnerů samozřejmě rozumný kompromis výšek obou partnerů, aby se pro jednoho z nich nestalo vstávání z postele noční můrou.

Druhým zásadním pohledem na věc je velikost místnosti. Každý výrobce postelí prezentuje své výrobky v prostorných ložnicích se spoustou doplňků, aby co nejlépe vynikla krása postele. Z jejich pohledu je tento postup správný, protože fotografie nikdy plně nevystihne skutečnou eleganci výrobku. Nevýhodou ale je, že ve větším prostoru působí každá postel nižší, než ve skutečnosti je. Většina ložnic má okolo postele uličku cca 50-60 cm a čím je postel vyšší, tím tento prostor působí menším dojmem a s příliš vysokou postelí může Vaše ložnice působit trochu stísněně.

Třetí významný faktor je výška čela u hlavy. Při výběru příliš vysokého roštu a matrace se může snadno stát, že matrace poté zakrývají výraznou část čela a tím postel ztrácí na eleganci. Když máte např. výšku lehací plochy 60-62 cm (takový vyšší nadstandard) a postel s čelem 90 cm, tak vám většinu čela zakryjí polštáře. Z toho důvodu se modernější postele vyrábí s čely o výškách 100 nebo 108 cm.

Hlavní je především příjemné vstávání a to by mělo zůstat tím nejdůležitějším, co Vás ovlivní při výběru Vaší nové postele.

Ideální kombinace

Nedá se jednoznačně říci, že by existovala ideální šablona pro výšku postele nebo matrace, ale s trochou zdravého rozumu se dá k takové ideální kombinaci krůček po krůčku dojít.

Nevěřte horlivým prodavačkám

Vyšší matrace = vyšší cena a tím i vyšší zisk. A komu by se to samozřejmě nebílilo? Jenže to ještě neznamená, že je to nejlepší pro vás. Proto, když Vás bude prodavač postelí lákat na úžasně vysoké matrace do úžasně vysoké postele s tím, že větší výška je větší komfort, tak se nenechte jen tak umluvit.

Vždy je důležitý celek neboli jak to vše zapadne do sebe. Současným standardem u postelí je výška boků 45-50 cm od podlahy, což je cca o 10 cm více, než tomu bylo před 15 nebo 20 lety. Není to dané jen tím, že se zvyšuje průměrná výška populace, ale také vyššími požadavky na pohodlí. Aby bylo vstávání z postele příjemné, tak by výška lehací plochy měla být výš, než je výška kolen. Sesednutí z postele je totiž mnohem méně namáhavé, než když musíte každé ráno vstávat z nízké postele. Když uvážíme průměrnou výšku muže (180-185 cm) či ženy (165-170 cm), tak si snadno spočítáme, že výška lehací plochy by se měla pohybovat okolo 55-60 cm pro ženy a 60-65 cm pro muže. Tyto hodnoty jsou orientační a mnohým uživatelům může vyhovovat něco jiného. Berme to ale jako průměrné hodnoty.

Pojďme se na to tedy podívat z pohledu postele.

Řekli jsme si, že výška boků postele je obvykle 45-50 cm. Ale kolik cm nad boky ještě bude koukat matrace? Vše záleží opět na třech zásadních rozměrech:

  1. Hloubka uložení roštů
  2. Výška roštů
  3. Výška matrace
Pro názornost si vezměme např. velmi oblíbenou postel Olympia od českého výrobce Kolacia Design

Nejnižší poloha uložení roštů je cca 4 cm od spodního okraje boku postele. U postelí s výškou 45 cm i 50 cm je to okolo 29 cm od podlahy.

 Výška boků posteleVýška boků postele

Ptáte se, proč je to u různě vysokých postelí stejné? To je dané tím, že postele výšky 50 cm mají výšku boku 25 cm a postele výšky 45 cm mají výšku boku okolo 20 cm. Nejnižší poloha je obvykle 4 cm od spodní hrany a rozdíl je tedy pouze v tom, do jaké výšky bude bok postele zakrývat matraci. V závislosti na typu postele se výška uložení roštů samozřejmě může lišit, ale obvykle je nejnižší poloha v rozmezí 28-30 cm.

Dále záleží na výšce zvoleného roštu. Nejčastější variantou ve lamelový rošt Primaflex o výšce 5 cm. Tím se dostáváme na 34 cm.

Zbývá tedy matrace. Módní trendy říkají že vysoké matrace jsou "IN", tak vyberme něco pěkně vysokého. Pokud bychom ponechali rošty v nejnižší variantě uložení, tak můžeme zvolit bez problémů i např. matrace Frodo výšky 26 cm. S takovými matracemi bude celková výška lehací plochy 60 cm, což je pro uživatele běžné výšky ideální variantou. Ale pozor. rošty máme v nejnižší poloze, takže měnit výšku lze pouze směrem nahoru.

Výška lehací plochy 60 cm

Nyní si ale musíme uvědomit, že různé typy roštů mají také různé výšky. Pokud si budete chtít dopřát kvalitnější rošty s odpruženými lamelami např. Libra T5 nebo Portoflex, tak se nám celková výška již trochu změní a to o 2-3 cm nahoru. Výška lehací plochy bude tedy cca 63 cm.

Další variantou roštu, která je vhodná spíše pod pružinové matrace jsou laťové rošty. Výška laťového roštu ve standardním provedení je 6 cm, což by bylo v pořádku, ale u výklopných variant je to již 9 cm a s matracemi Frodo 26 cm bude tedy celková výška kolem 64 cm. Podotýkám, že je počítáno s uložením roštů v nejnižší poloze.

Výška lehací plochy postele 64 cm

Opravdu komfortní variantou jsou motorové rošty a jejich výška se pohybuje od 5 cm u roštu Primaflex motor až po 12 cm u roštu Varion motor extra, který nabízí opravdu široké možnosti nastavení. V případě takového roštu už je ale na zvážení, zda nezvolit raději o trochu nižší matrace kolem 20 cm. Kvalita matrací není jen o výšce, ale především o materiálu a použité technologii, takže se nemusíte bát, že byste nižší výškou museli řešit nějaké kompromisy.

Výška lehací plochy postele s matracemi 18 cm

Jaká je tedy správná varianta?

Nejběžnější kombinací u postelí s výškou boků 50 cm je 5 cm rošt a matrace okolo 20-22 cm, aby bylo možné snadno regulovat výšku lehací plochy minimálně ve 3 polohách.

Výška uložení roštů

Říkáte si, na co jsou tedy v posteli 4 výškové polohy pro uložení roštů? Jednoduše proto, abyste při výběru roštů a matrací mohli být méně závislí na zvoleném typu postele.

Představme si, že máte doma matrace kolem 18 cm a jste s nimi spokojeni, ale potřebujete novou postel. Nemusíte tedy pořizovat vysoké rošty kvůli dosažení vyšší lehací plochy, ale jednoduše uložíte rošty do některé z vyšších pozic podpěrného kování, které je vždy součástí postele.

Na závěr se vraťme ještě k výšce samotné postele. Říkali jsme si, že ať už máte postel 45 cm nebo 50 cm vysokou, tak nejnižší poloha uložení roštů je kolem 29 cm. Proč tedy chtít vyšší postel? Rozhodně proto, že poskytuje lepší možnosti využití všech výškových úrovní pro uložení roštu a tím i větší variabilitu při nastavení celkové výšky lehací plochy.

Možnosti nastavení výšky lehací plochy jsou u nižších postelí s vyššími rošty omezené.

Jednotlivé polohy jsou od sebe vzdáleny kolem 2,5 cm, takže u vyšší postele můžete měnit výšku lehací plochy v rozmezí až 10 cm, což není tak málo. U nižších postelí je horní poloha uložení roštů využitelná pouze s nižšími rošty výšky 5 cm a nejlépe s matrací, která má rovný bok, aby nedocházelo k nechtěnému vysunutí matrace během spánku přes hranu bočnice.

Takové matrace nabízí např. výrobce Purtex, kde si můžete u každé matrace zvolit typ potahu s klasickém provedení nebo s obšitým lemem a rovnými boky matrace.

Standardní typ šití matracového potahu Potah s obšitým lemem a rovným bokem

   Matrace se standardním potahem                                                                 Matrace s rovným bokem a obšitím

Nakonec to není zase tak složité, jak se na první pohled může zdát. Vždy je důležité mít ty správné informace a klid na rozhodování, nejlépe v pohodlí vašeho domova.

........................................................................................................................................................................... 

Nenašli jste všechny požadované informace? Napište nám !

Telefonnická objednávka Postele-Ložnice